Rovnátka

Provozujeme pro Vás ortodontistické ordinace v Táboře a Písku...

Dentální hygiena

Proč a jak si čistit chrup? Jaké pomůcky použít? Čistění zubů není tak jednoduché, jak se zdá...

Otázky a odpovědi

1) Zubní povlak a kámen

Zubní mikrobiální plak je vysoce organizovaná jednotka, sestávající se z velkého množství bakterií usazených na zubu a způsobujících následná onemocnění v dutině ústní. Plak nelze odstranit proudem vody! Plak je spojen s povrchem zubu i zubních náhrad a lze jej odstranit pouze mechanicky. Zubní kámen je tvrdá hmota, která se usazuje na povrchu zubu a zubních náhrad. Podmínkou pro tvorbu zubního kamene je tvorba plaku.  Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit. To je možné provést ručně nebo za pomoci ultrazvuku. Způsobuje nepříjemný dech, nerovnost povrchu zubů, zarudnutí okolo dásní až po parodontologické problémy s následným vypadnutím zubů.

 

2) Fluoridace zubů

Pomocí aplikace fluoridových preparátů lze riziko vzniku zubního kazu značně zredukovat i u jedinců, kteří perfektní ústní hygienu nemají. Fluoridy mají proti kariézní účinek, remineralizují počáteční léze skloviny, snižují citlivost zubních krčků a omezují pomnožování baktérií. Proto je důležitá hlavně u dětských pacientů.

 

3) Odstranění pigmentace

Pigmentace – tmavé zbarvení skloviny, nejčastěji v podobě skvrn, které nepříznivě mění barevný odstín skloviny ve srovnání s původním přirozeným odstínem. Tyto pigmentace se na zubech usazují z různých složek potravy, bohaté na pigmenty, např. z kávy, čaje, červeného vína, borůvek, citrusových plodů apod. Většina pigmentací má nevzhledné zbarvení od žlutohnědých, šedých až po černé skvrny.

Air-flow je technika pomocí které odstraňujeme pigmentace působením proudu vzduchu, vody a částečkami hydrogenuhličitanu sodného (jedlá soda), což je abrasivní medium.. Ošetření je nebolestivé, rychlé a vzhledem k ochucenému abrasivu i příjemné.

 

4) Problémy s dásněmi

Problémy s dásněmi nemusí zpočátku provázet závažné viditelné příznaky, pro včasné stanovení diagnózy jsou proto velmi důležité pravidelné návštěvy u zubního lékaře či dentální hygienistky. K běžným příznakům zánětů dásní (gingivitidy) patří zčervenání a otok dásní, které při čištění krvácejí a vytvářejí se v nich tzv. choboty. V pokročilejších stádiích můžete zaznamenat ústup dásní a výskyt hnisu v prostoru mezi zubem a dásní, eventuálně uvolňování a ztrátu zubů. Většina případů ztráty zubů v dospělém věku není ve skutečnosti způsobena zubním kazem, ale onemocněním dásní. Ztráta zubů v dospělém věku je často zapříčiněná parodontitidou, avšak onemocnění dásní, jako je parodontitida, není nezbytnou součástí procesu stárnutí. Pokud si denně čistíte zuby zubním kartáčkem a mezizubními pomůckami a navštěvujete pravidelně zubní ordinace, zvýšíte svoje šance udržet si zdravé zuby a dásně po celý život. Nedejte proto zubnímu plaku šanci zvětšovat svůj objem a poškozovat Vaše zuby a dásně.

 

5) Parodontóza

Vyvine se na podkladě předchozí dlouhotrvající zánět dásní (gingivitidy). Průběh onemocnění je chronický. Projevem je přítomnost zubního kamene nad i pod dásněmi, zápach z úst, krvácení dásní, tvorba parodontálních chobotů, přítomnost abscesů, hromadění hnisu, úbytek (resorpce) kosti, putování, viklavost a rozestupování zubů až ke ztrátám zubů.

 

6) Zápach z úst neboli foetor ex ore

Příčiny: v 90% přímo v ústech, špatná hygiena, rozkládající se zbytky potravy, produkty zubního plaku – čpavek a sirovodík, kazové ložiska, nečištěné zubní náhrady, píštěle s exsudací hnisu, kouření atd. Další příčinou zápachu z úst mohou být celková onemocnění např. cukrovka, onemocnění jícnu a žaludku. K léčbě nepříjemného dechu je nutné odhalit příčinu vzniku, odstranit škodliviny a zvolit vhodné dentální pomůcky a prostředky k minimalizaci a úplnému odstranění tohoto velmi nepříjemného faktu v dutině ústní.

 

7) Domácí bělení

Podmínkou bělení musí být především dokonalá ústní hygiena. Během bělení a cca 14 po bělení se musí dodržovat tzv. BÍLÁ DIETA Domácí bělení zubů je přitom časově náročnější a dlouhodobější. Během bílé diety by se nemělo konzumovat nic, co zabarvuje bílý textil. Při bílé dietě byste neměli konzumovat potraviny, které zbarví povrch zubů, tedy především kávu, černý čaj, červené víno, pivo, alkohol obsahující barviva, coca-colu, červené a oranžové šumivé limonády. Vynechte také zeleninu, která barví, například mrkev, hrášek, kukuřici, brokolici, zelené fazolky, kapustu či houby. Obejít se musíte i bez salátů z červeného zelí, červené řepy, a rajčat. Vhodné je vyvarovat se i ovoce, protože je kyselé, což působí na zuby nepříznivě. Také byste neměli kouřit, i kouření má velký vliv na barvu zubů.

Naopak beze strachu můžete pít vodu perlivou i neperlivou, tonik, limonády bez barviv, mléko a čokoládu. Z alkoholických nápojů si můžete dopřát ty, které jsou čiré, například vodku, gin, bílé víno. Z masa si dopřejte jenom bílé, tedy kuře nejlépe připravované bez tuku, ryby. Pokud budete dodržovat dietu, barva vašich zubů se stabilizuje a vydrží.
Náš tým

Michaela Kotrbová, DiS.

dentální hygienistka

Tereza Reichlová, DiS.

dentální hygienista

Jitka Čápová

sestra, ordinace Tábor

Dana Česká

sestra, ordinace Písek


Otázky a odpovědi

Zajímá Vás, co vše obnáší léčba, jak bude probíhat, kolik bude stát, zda bude bolestivá apod.? Pokusíme se Vám zodpovědět tyto základní otázky.

Dozvědět se více

Ceny dentální hygieny

Základní přehled o cenách za vstupní vyšetření a následnou péči...

Dozvědět se více

Fotogalerie

Prohlédněte si fotografie před a po léčbě...

Prohlédnout fotogalerii
GDPR – Ochrana osobních údajů